توابین-توبه کنندگان
خدای تبارک و تعالی فرمود: ناله گناهکاران در نزد من محبوبتر است از تسبیح تسبیح کنندگان
آرشیو مطالب
موضوعات مطالب
آمار و امکانات وبلاگ
طراح قالب
http://www.Hidro.blogfa.com
طراح قالب : مهدی سلطانی

RSS
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
کد جستجوگر گوگل
دریافت كد
پيام مديريت وبلاگ : با سلام، به این وبلاگ خوش آمدید. لطفا ما را از نظرات و پیشنهادات خود برای بهتر شدن مطالب وبلاگ آگاه سازید.
احکام ازدواج موقت از نظر آیت الله مکارم شیرازی
- صيغه نمودن براي جلوگيري از گناه در جوانان
با عرض سلام خدمت عارف عالي قدر حضرت آيت الله مكارم شيرازي.من جواني هستم 17 ساله كه نيروي شهوتم بسيار زياد است و مرا به گناه انداخته است.حال از شما بزرگ مرد سوال داشتم كه آيا صيغه ي زني براي خودم مفيد است؟
چنانچه از عوامل تحريك (نظير فيلمها و مجلات و كتابها و نشريات فاسد و دوستان ناباب و مجالس آلوده و حتي غذا و مناظر محرك) اجتناب ورزيد و هر روز به صورت مرتب مقداري ورزش كنيد، و خود را به خدا بسپاريد ان شاء الله موفق به كنترل خود خواهيد شد.
2- چگونگي طلاق در عقد موقت
زني را كه ازشرايط واحكام متعه خبر نداشت مردي اورابوسيله صيغه متعه براي مدت پنجاه سال همسر خودنموده البته بارضايت خود اين زن وبعدامعلوم شده كه كلكي دركاراست اومي خواهد باين وسيله اموال زن را تصاحب كند.حالا آن زن ازاين پيش آمدخيلي ناراحت است ومي خواهد ازآن مرد رهايي يابد اين چگونه ممكن است لطفاهرجه زودتر حل اين معضله را مرقوم بفرمائيد
عقد موقت طولاني مدت حكم عقد دائم را دارد . و اگر زن بخواهد از او جدا شود بايد او را راضي كند كه طلاقش دهد.
3- ازدواج موقت با کفار
آيا مي توان با زناني كه غير اهل كتاب هستند بدون خواندن عقد موقت جماع كرد؟ چون منكر خداوند هستند و اصلا ديني ندارندآیا این امر ممکن است؟
جايز نيست.
4- خواندن صيغه عقد بصورت غير حضوري
با توجه به پيشرفت علوم و ضرورت پاسخگوئي به برخي ابهامات، استفتاي زير نياز به تفكر و بررسي كامل دارد و استدعا دارم با در نظر گرفتن همه شرايط پاسخ داده شود: همانطور كه مي دانيم مي توان خطبه عقد دائم را غير حضوري خواند يعني مثلا پسر در خارج است تلفني دختري را برايش عقد مي كنند. 1) آيا شرايط فوق براي صيغه يا خواندن صيغه محرميت هم جايز است؟(تلفني يا اينترنتي(چت)) 2) همانگونه كه مي دانيم در صيغه خواندن خطبه به زبان فارسي هم جايز است.آيا دو نفر ميتوانند تلفني يا اينترنتي صيغه شوند؟ 3) با توجه به اينكه عرف جامعه صيغه را نمي پذيرد آيا ضرورت دارد براي صيغه نفر سومي هم شاهد باشد؟ 4)آيا مي توانند پسر و دختري تلفني يا اينترنتي فقط براي صحبت كردن محرم يكديگر شوندو تضمين كنند يكديگر را نديده يا تماس بدني نداشته باشند؟ آيا در اينصورت هم رضايت پدر شرط است؟ با تشكر
صيغهء عقد ازدواج (دائم يا موقت) را مي توانند طرفين عقد اجرا كنند و نياز به شاهد ندارد، خواه حضوري باشد يا تلفني؛ و اگر نتوانند به زبان عربي صيغه را بخوانند به زبان فارسي هم جائز است؛ و در هر حال، براي ازدواج با دختر اذن پدر لازم است.
5- متعه کردن زنی که کارش زنا است
متعه كردن با زن بازاري كه كارش زنا كردن است چه حکمی دارد؟
اشكال دارد، مگر اينكه توبه كند.
6- نحوه طلاق در عقد موقت
آيا براي عقد موقت هم لازم است صيغه طلاق خواند شود يا همين قدر كه مرد مدت را ببخشد كافي است؟
همينكه مدت را ببخشد كفايت مي كند و صيغه طلاق اثري ندارد.
7- ازدواج موقت با اهل کتاب
آيا افرادي كه براي مدتي به كشورهاي غربي بصورت مجرد عزيمت ميكنند ميتوانند با زنهاي غير مسلمان مجامعت نمايند.؟
ازدواج موقت با اهل كتاب اشكالي ندارد.
8- ازدواج مرد شیعه با اهل کتاب
آيا ازدواج مرد شيعه با دختر يهودى و نصرانى و ارمنى و ساير اهل كتاب جايز است؟
تنها ازدواج موقّت جايز است.
9- نفی ولد در صورت مواقعه
شخصى زن جوانى را متعه كرده وبا اقرار خود مواقعه نيزانجام شده و زن مزبور پس از آن، وضع حمل كرده و طفل را به مرد متمتّع نسبت مى دهد ولى مرد منكر الحاق ولد به خود مى باشد آيا قسم به نفى ولد از طرف مرد در اين صورت مشروعيّت دارد؟
چنانچه مرد اقرار به مواقعه دارد ولد به او ملحق است و با قسم از او نفى نمى شود.
10- متعه کردن ذمی توسط مرد متأهل
آيا مرد مسلمانى كه همسر مسلمان دارد مى تواند زن ذمّى رابه عقد موقّت خود درآورد؟
متعه ذمّى بر مسلمان بدون اجازه همسر مسلمانش كراهت دارد.
11- متعه اهل کتاب و کافر
آيا متعه اهل كتاب و كافر جايز است؟
متعه اهل كتاب جايز است.
12- نحوه متعه زنان اهل کتاب
در صورت جايز بودن متعه اهل كتاب در كشورهاى غربى آيا بايد صيغه عقد به زبان عربى خوانده شود يا همان توافق بين 2 نفر بر سر زمان و مهريّه (در قالب هديه) كفايت مى كند ؟
در صورتى كه آشنا به عربى نباشد به هر زبانى جايز است ولى بايد به آنها تفهيم گردد كه عقد ازدواج در اسلام دو نوع است كه يك نوع آن عقد موقّت است كه در برابر آن هديه اى پرداخت مى شود.
13- بخش باقیمانده مدت عقد موقّت توسط حاکم شرع
اين جانب به مدّت ده سال به عقد موقّت مردى درآمدم اين آقا مدّت سه سال است كه رفته و من هيچ خبرى از او ندارم به دادگاه مدنى هم مراجعه كردم ولى هيچ نتيجه اى نگرفتم. خواهشمندم كه مرا آزاد كنيد زيرا من شرايط ازدواج موقّت را نمى دانستم و كسى را هم ندارم و كارى هم ندارم كه زندگيم را اداره كنم؟
هرگاه به تشخيص حاكم شرع، شما در عسر و حرج شديد باشيد و راه حل نداشته باشيد و دسترسى به شوهرتان نيز نباشد، مى تواند باقيمانده مدّت را به شما ببخشد سپس عدّه نگهداريد و بعد شوهر كنيد.
14- خواستگاری بدون اطلاع ولی
كسى كه قصد ازدواج موقّت دارد آيا مى تواند بدون اطّلاع ولىّ دختر از او خواستگارى كند؟ در دو صورت باكره بودن و بيوه بودن زن، حكم آن را بيان فرماييد.
خواستگارى در هر صورت مانعى ندارد، ولى جارى كردن صيغه عقد بدون اذن ولى در باكره اشكال دارد امّا در بيوه رضايت طرفين براى اجراى صيغه عقد كافى است.
15- بخشیدن مدت عقد موقّت هنگام عصبانیت
زوج در حال عصبانيّت و ناراحتى و اختلاف با زوجه موقّت خود، ابراى مدّت و زمان عقد مى نمايد ولى بلافاصله نادم و پشيمان مى گردد آيا زوجه با اين ابرا مى تواند با ديگرى ازدواج نمايد و يا ابرا صحيح نيست و زوجيّت باقى است؟
اگر در حال عصبانيّت عقل و شعور خود را از دست داده ابراى مدّت صحيح نبوده امّا اگر اين كار را از روى شعور و عقل كرده هرچند عصبانى بوده ابرا صحيح بوده است.
16- عقد موقتی که بدون اذن پدر جاری شده
دخترى با مردى برخورد و تماس داشته است، مثلا در يك مكان با يكديگر كار مى كرده اند و يا تحصيل مى نموده اند، آن مرد اين دختر را جهت محرميّت و عدم وقوع در گناه، بدون اذن پدرش به عقد موقّت خود درآورده هر چند به صرف محرميّت اكتفا نشده و تقبيل و لمس انجام داده اند با توجّه به اين مقدّمه به دو سؤال زير پاسخ دهيد:
الف) آيا اين دو گناهكارند و مرتكب معصيت گرديده اند؟
ب) آيا مادر دختر به اين مرد محرم شده است؟
الف) چنين عقدى خالى از اشكال نيست و به صورت نامحرم با يكديگر رفتار كنند و براى رعايت احتياط مرد باقيمانده مدّت را ببخشد.
ب) در مورد مادر هم بايد احتياط كند.
17- شرط عدم نزدیکی و لمس در ازدواج موقت
ایا در عقد موقت میتوان شرط کرد که اموری انجام نشود مثلا نزدیکی یا لمس یا بوسه یا حتا نگاه؟ وصرفا محرمیت باشد؟لطفا محدوده این شرایط را بفرمایید که تا کجا خلاف مقتضای عقد است؟
هیچ کدام از آنها مانعی ندارد.
18- حکم عقد موقت در صورت ترک نزدیکی
سلام علیکم
اگرمردی درعقد موقت(۲۰ساله) بیش ازچهارماه نزدیکی با متعه خودراترک کند عقد باطل می شود وآیازن می تواند صیغه عقدراباطل وبعد ازمدت عده ازدواج کند؟
عقد با این عمل باطل نمی شودمگر اینکه زن در عسر وحرج شدید باشد و مرد حاضر نباشد باقیمانده مدت را ببخشد در این صورت می تواند نزد فرد عالمی برود تا باقیمانده مدت رابعنوان ولایت از طرف شوهر به او ببخشد و بعد از نگهداری عدّه میتواند شوهر کند.
19- شرط عدم نزدیکی در عقد دائم
سلام عليكم
در صورتي كه در ضمن عقد نكاح شرط عدم نزديكي شود آيا اين شرط باطل است يا خير ؟ در صورت باطل بودن آيا مبطل نيز ميباشد ؟
در نکاح دائم این شرط اشکال دارد ولی در نکاح موقت اشکال ندارد و در هر حال مبطل نیست.
20- اختلاف زن و شوهر در نوع عقد ازدواج
در اختلاف بين عقد موقّت و دائم حكم چيست؟ در صورت امكان دلايل آن را ذكر فرماييد:
ما در مسأله اختلاف در عقد دائم و موقّت، به سراغ الفاظ نمى رويم، و معتقديم تفاوت اين دو عقد از قبيل اقلّ و اكثر است. قدر متيقّن كه اقل است را مى گيريم، و اكثر را رها مى كنيم; مگر اين كه دليلى بر آن اقامه شود. و مسأله انقلاب عقد موقّت به دائم را در فرض ترك ذكر مدّت قبول نداريم، و قانون «العقود تابعة للقصود» را همه جا حاكم مى دانيم.
21- اختلاف زوجین بر دائم یا منقطع بودن عقد
در صورت اختلاف بين زوجين در دائم يا منقطع بودن عقد نكاح، قول كدام يك مقدّم است؟
قول مدّعى عقد موقّت مقدّم است; ولى احتياط آن است كه در پايان مدّت، صيغه طلاق نيز جارى گردد.
22- عدم جواز ازدواج موقت با زن فاحشه
آیا از نظر آیت الله مکارم شیرازی، حرام بودن ازدواج موقت با زن فاحشه بنابر احتیاط مستحب است یا احتیاط واجب؟
بنا بر احتیاط واجب است.
23- اذن برادر در ازدواج موقت
اگر شخصى با زن بى شوهرى ازدواج موقّت كند و اين زن به برادرش اطّلاع ندهد، آيا اين كار خيانت به برادر محسوب مى شود؟ در صورتى كه برادر با اين ازدواج مخالف باشد و زن شرايط ازدواج موقّت را داشته باشد آيا اين ازدواج جايز است؟
اجازه برادر معتبر نيست و اطّلاع ندادن به او خيانت محسوب نمى شود ولى مشورت با او مناسب است.
24- تحقیق در مورد عده زن متعه
مردى زنى را به عقد موقّت خود در مى آورد در بين مباشرت با آن زن شك مى كند كه آيا او از زنانى است كه زياد صيغه مى شود وعدّه نگه نمى دارد يا نه، آيا تحقيق واجب است؟
سؤال و تحقيق از زن واجب نيست.
25- نحوه متعه زنان اهل کتاب
در صورت جايز بودن متعه اهل كتاب در كشورهاى غربى آيا بايد صيغه عقد به زبان عربى خوانده شود يا همان توافق بين 2 نفر بر سر زمان و مهريّه (در قالب هديه) كفايت مى كند ؟
در صورتى كه آشنا به عربى نباشد به هر زبانى جايز است ولى بايد به آنها تفهيم گردد كه عقد ازدواج در اسلام دو نوع است كه يك نوع آن عقد موقّت است كه در برابر آن هديه اى پرداخت مى شود.
26- نحوه جدایی در عقد موقت 99 ساله
با زني صيغه ۹۹ ساله بسته ايم، نزديک ۲سال است هيچ روابطي نداريم، آيا صيغه باطل است يا بايد آن را باطل نمود؟ زن ميتواند بدون باطل کردن صیغه، ازدواج کند؟
صیغه 99 ساله در حکم عقد دایم است و تا مراسم طلاق انجام نشود همچنان زن و شوهر هستید.
27- بخشیدن مدت عقد موقت به وسیله تلفن یا پیامک
اگر كسي از پشت تلفن يا به وسيله ي پيامك (اس ام اس) مدت باقي مانده از صيغه ي موقت را ببخشد اين ببخشش صحيح است؟
مانعی ندارد.
28- مهریه غیر متعارف در عقد موقت
بین دختر و پسر به قصد ازدواج و با اطلاع خانواده صیغه محرمیت خوانده می شود به مدت ۱۴ روز که پس از ۱۴ روز عقد دائم انجام گیرد البته مهریه صیغه موقت را همان تعداد مهریه ای که برای عقد دائم تعیین کردند می گذارند۱۰۰۰ سکه اما بنا به دلایلی پس از ۱۴ روز عقد دائم صورت نمی گیرد و قضیه کاملا منتفی می شو د آیا مهریه تعیین شده بر گردن پسر هست و باید پرداخت کند ؟
پرداختن این مهریه واجب نیست تنها به اندازه مهرالمثل اینگونه موارد مدیون است.
29- انجام عقد موقت در عدّه
1ـ آیا زنی که در عده است می تواند به عقد موقت شخص دیگری درآید؟
2ـ آیا اگر این کار انجام شود حرمت ابدی برای دو نفر که نادانسته این کار را کرده اند ایجاد میشود؟
1ـ خیر این کار جایز نیست.
2ـ اگر در عده عقد کرده اند و دخول انجام شده بر یکدیگر حرام ابدی هستند.
30- ازدواج موقت با اهل کتاب
آیا ازدواج موقت با زنان اهل کتاب جایز است؟ و چه دین هایی اهل کتاب شمرده می شوند؟
آیا ازدواج موقت با زنان زرتشتی جایز است؟
آیا ازدواج موقت به مدت طولانی، مثلا دو یا سه سال جایز است؟
ـ ازدواج موقت با زنان اهل کتاب (یهودی و مسیحی) اشکال ندارد.
ـ اشکال دارد.
ـ اشکال ندارد.
31- عقد دختری که به واسطه حرام بکارتش زائل شده
آیا عقد دختری که بواسطه حرام بکارتش را از دست داده باشد بدون اجازه ولی جایز است ؟ عقد موقت چطور؟
جائز نیست.
32- اختلاف زوجین بر دائم یا موقت بودن عقد
اگر زن و مردي در اجراي صيغه عقد نكاح اتفاق نظر داشته ولي بر دوام يا انقطاع آن اختلاف نظر داشته باشند اصل بر دائم بودن عقد ازدواج است يا موقت؟
اصل بر منقطع بودن است.
33- ازدواج با خواهر زن مطلقه در عدّه
اگر کسی از دو تا خواهر یکی را به عقد خود در آورد چه دایم باشد یا منقطع بعد از طلاق در عقد دائم، و بعد از بخشیدن و یا تمام شدن مدت در عقد منقطع، آیا قبل از تمام شدن عدّه می تواند خواهر دیگر او را به عقد خود در آورد یا لازم است تا تمام شدن عدّه اش منتظر بماند؟
در طلاق بائن نیازی به گذشت زمان عده نیست و در طلاق رجعی باید بعد از گذشت عده باشد و در ازدواج موقت احتیاط آن است که عده بگذرد.
34- عقد موقت بعد از طلاق خلع
زني طلاق خلع گرفته ولي چون مكان جدا زندگي كردن او حدود سه ماه ديگر آماده مي شود به پيشنهاد مرد براي اينكه اين مدت را محرم باشند، يك روز بعد از طلاق خلع ، عقد موقتي به مدت 80 روز انجام مي شود و آنها تصور مي كردند كه اين مدت عقد موقت به عنوان عده طلاق خلع محسوب مي شود و بعد از اتمام عقد موقت فقط زن بايد عده عقد موقت را نگه دارد، ليكن بعد از يك روز كه البته نزديكي هم صورت گرفته به آنها گفته مي شود كه عده طلاق خلع بعد از تمام شدن مدت عقد موقت شروع مي شود حال سؤال اين است: آيا با توجه به جهل در مورد عده طلاق خلع، عقد موقت صحيح است؟ و اگر جواب مثبت است آيا عده طلاق خلع بعد از اتمام مدت عقد موقت شروع مي شود؟ آيا جاهل بودن به حكم تغييري در اين زمان دارد ؟
1ـ عقد موقت ایشان اشکالی ندارد.
2ـ عده خلع پس از اتمام عقد موقت شروع می شود.
3ـ فرقی ندارد.

موضوع مطلب : احكام عقد موقت
نوشته شده در دوشنبه ۲۸ دی۱۳۸۸ توسط مدیر وبلاگ | لينک ثابت |
عناوین آخرین مطالب ارسالی